Av ve Yaban Hayatı Paylaşım Platformu
Formumuzdan Yararlanmak İçin Üye Olunuz...
Av ve Yaban Hayatı Paylaşım Platformu
Formumuzdan Yararlanmak İçin Üye Olunuz...
Av ve Yaban Hayatı Paylaşım Platformu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Av ve Yaban Hayatı Paylaşım Platformu

Türkiye'de sürdürülebilir yaban hayatını sağlamak, korumak ve kollamak adına burdayız
 
AnasayfaAramaKayıt OlGiriş yap
YENİ ADRESMİZ www.avveyabanhayati.yetforum.net
Arama
 
 

Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» 2010-2012 Memur Alımları
Ormancılık Yönetiminde Halkla İlişkiler Icon_minitimePaz Kas. 28, 2010 7:35 pm tarafından Admin

» Kpss Sınavı Yapıldı
Ormancılık Yönetiminde Halkla İlişkiler Icon_minitimePaz Kas. 28, 2010 7:33 pm tarafından Admin

» YABAN HAYATI EKOLOJİSİ YÖNETİMİ VE AVCILIK YABAN HAYATI DERNEĞİ
Ormancılık Yönetiminde Halkla İlişkiler Icon_minitimePerş. Kas. 25, 2010 7:42 pm tarafından Admin

» 2010 KPSS Dönemi
Ormancılık Yönetiminde Halkla İlişkiler Icon_minitimeCuma Kas. 05, 2010 12:23 am tarafından Admin

» BU KAFAYLA İKLİM YÖNETİLMEZ
Ormancılık Yönetiminde Halkla İlişkiler Icon_minitimePaz Ekim 31, 2010 12:27 pm tarafından Admin

» Veterinerlikte Yaban Hayatı
Ormancılık Yönetiminde Halkla İlişkiler Icon_minitimePtsi Ekim 18, 2010 11:17 am tarafından Bubo

» Ağaç Parazitleri
Ormancılık Yönetiminde Halkla İlişkiler Icon_minitimeC.tesi Eyl. 25, 2010 12:08 pm tarafından Admin

» Ağaç Özlerinin Tahriş ve İltihapları
Ormancılık Yönetiminde Halkla İlişkiler Icon_minitimeC.tesi Eyl. 25, 2010 12:05 pm tarafından Admin

» 31 EKİM ULUSLARARASI KARADENİZ GÜNÜ PANELİ
Ormancılık Yönetiminde Halkla İlişkiler Icon_minitimeÇarş. Eyl. 22, 2010 8:54 am tarafından Admin

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 Profil
 SSS
 Arama
Forum
Ortaklar
bedava forum

 

 Ormancılık Yönetiminde Halkla İlişkiler

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
AdminMesaj Sayısı : 171
Kayıt tarihi : 20/04/09
Yaş : 33
Nerden : İzmir

Ormancılık Yönetiminde Halkla İlişkiler Empty
MesajKonu: Ormancılık Yönetiminde Halkla İlişkiler   Ormancılık Yönetiminde Halkla İlişkiler Icon_minitimeC.tesi Haz. 26, 2010 11:47 am

ORMANCILIKTA HALKLA İLİŞKİLER

Bilindiği gibi, ilk çağlardan beri ormanlar insanların çeşitli gereksinmelerini karşılamada önemli bir rol oynamıştır. Gerçekten, ilk insan yaşamaya en uygun ortam olarak ormanı seçmiştir. Yaşamını sürdürebilmek için ormanın kendisine sunduğu olanaklardan yararlanmıştır. Örneğin, yiyeceğini ormandaki çeşitli meyvelerden ve hayvanlardan sağlamış, her türlü araç ve gerecini ağaçlardan yapmıştır, insanların hayvancılık ve tarım ile uğraşmaya başlaması, ormanlarda hayvan otlatmasına ve tarla açmalara neden olmuştur.

Hayvan otlatması, açmacılık ve düzensiz ağaç kesimi biçimindeki yararlanmalar nedeniyle ormanlar daha çok tahrip edilmeye başlamıştır. Bu durum karşısında çeşitli ülkelerde ormanlardaki gelişigüzel yararlanmayı bir düzene sokmak amacıyla birtakım hukuksal önlemlere başvurulmuştur. Daha sonraki tarihlerde, hukuksal düzenlemelerin yanı sıra, ormanlarda gençleştirme ve odun üretiminin planlanması gibi ormancılık tekniği ile ilgili bazı etkinliklere de girişilmiştir. Böylece adına ormancılık dediğimiz, ormandan sürekli yararlanmayı öngören planlı ve teknik bir üretim etkinliği ortaya çıkmıştır.

Türkiye'de de genel orman ve ormancılık anlayışı diğer ülkelerdekine benzer bir gelişme göstermiştir. Gerçekten, yurdumuzda ormanlar uzun yıllar boyunca, dağda, kırda, bayırda kendiliğinden bitip büyüyen bir ağaç topluluğu ve hava, sular gibi doğanın bir parçası olarak algılanmış ve herkesin dilediği biçimde yararlanmasına açık tutulmuştur.
Yakın tarihimizde bu anlayışta bazı değişmeler olduğu gözlenmektedir. Bu değişmeler ormanların devlet maliyesi için bir kaynak olarak kabul edilmesi yönünde olmuştur. Ancak, bu anlayış değişikliği olumlu bir gelişme sayılamaz. Zira bu durumda, ormanların herkes tarafından yağma edilmesi yerine, Devlet için istismarı öngörülmüştür. Gerçekten bu dönemde yurt ormanları müteahhit eliyle ağır biçimde kullanılmış ve tahrip edilmiştir.

Ormanları modern bir anlayışla yenilenebilir bir kaynak, topluma çeşitli yararlar sağlayan ulusal bir servet; ormancılığın da ekonomik bir sektör, planlı ve teknik bir üretim etkinliği olarak kabul edilmesi ancak Cumhuriyet döneminde gerçekleşmiştir. Bu dönemde, ormanlardan herkesin gelişigüzel yararlanmasını öngören anlayış terkedilmiş, ormanların toplum yararına planlı ve düzenli bir biçimde ancak yetkili organlarca işletilebileceği öngörülmüştür. Günümüzde Devlet, hemen tüm ormanlarda örgüt kurmuş ve ormanların modern usullerle korunması, işletilmesi ve yenilenmesini güvence altına almıştır.

1. Ormancılıkta Halkla ilişkilerin Gereği ve Önemi

Bilindiği gibi ormancılık, toplumun başta odun maddesi olmak üzere, çeşitli orman ürünlerine olan gereksinmelerini, ormanların topluma sağladıkları sosyal ve kültürel (kolektif) hizmetleri de gözetmek suretiyle sürekli bir biçimde karşılamak amacıyla yapılan çalışmaların tümüdür. Genellikle, ormancılık çalışmalarının istenildiği biçimde ve başarılı olarak yürütülmesinin çeşitli sorunlar nedeniyle mümkün olamadığı görülmektedir. Ormancılıkta karşılaşılan genel nitelikteki sorunların başında, ormanla yakın ilgisi bulunan halkın ormanlar ve ormancılık çalışmaları karşısındaki tutum ve davranışları gelmektedir. Dünyanın birçok ülkesinde, birbirinden farklı derecede olmakla beraber, halkın yanlış orman anlayışından ve ormancılığın işlevleri hakkındaki eksik ve yanlış bilgisinden, ormancının geniş halk kitlelerinin genel yardım ve desteğinden yoksun bulunmasından ve halkla mücadele halinde olmasından şikayet edilmekte; orman kaynaklarının israf edilmesinde ve tahribinde ekonomik ve sosyal nedenler yanında, halkın bilgisizliğinin ve kayıtsızlığının büyük ölçüde payı bulunduğu ileri sürülmektedir.

Bu bakımdan, orman ve ormancılık konularında geniş halk kitlelerinin aydınlatılması ve ormancılık çalışmalarının yürütülmesi için halkın anlayış ve desteğinin kazanılması zorunluluğu vardır. Ancak, halkın ormancılık konusunda bilgi sahibi kılınması ve aydınlatılması ile bütün ormancılık sorunlarının çözülebileceği düşünülmemelidir. Nitekim, bir bölgedeki halk yaşantısını sürdürebilmek amacıyla hayvanlarını otlatmak, yakacak odun sağlamak vb. gibi nedenlerle ormanlardan yararlanmaya zorunlu bulunuyor ve böylece ormanlarda önemli zararlara yol açıyor ise, halkın yaşamını sürdürebilmesi için gerekli alternatifler gösterilmeden tek başına halkın aydınlatılmasının yararlı sonuç vermeyeceğine ve belki de halk üzerinde düşmanlık duygularının oluşmasına neden olabileceğine işaret edilmektedir.

Bununla beraber, halkın desteği olmadan ormancılık çalışmalarının yürütülmesinin mümkün olmayacağına ve bunu sağlamada da halkla ilişkilerin büyük rolü olacağına inanmak gerekir. Kaldı ki, Türkiye gibi, yüzölçümünün 1/4'ünün ormancılık etkinliklerine konu olduğu ve nüfusunun yaklaşık 1/7'inin orman alanlarının içinde ve civarındaki köylerde yaşadığı bu köylerdeki sosyo-ekonomik koşullar nedeniyle ormanlar üzerinde baskı oluşturduğu bir ülkede ormancılık yönetiminin halkla ilişkiler çalışmalarına girişmemesi düşünülemez.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://yabanihayat.tr.gg
 
Ormancılık Yönetiminde Halkla İlişkiler
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Av ve Yaban Hayatı Paylaşım Platformu :: Halkla İlişkiler :: Ormancılıkta Halkla İlişkiler-
Buraya geçin: